Oldal kiválasztása

45 éves jubileumát ünnepli a keceli Pintér Művek

Interjú Pintér Csabával, a keceli Pintér Művek tulajdonosával

„A holtponton átjutó emberek méltán sikeresek, egyediek. Ők tudják, hogy a cél elérése érdekében komoly erőfeszítéseket kell tenni. Ők mérlegelik, hogy megéri-e keményen küzdeni a holtponton, mert ha nem, rögtön rájönnek, hogy zsákutcában vannak, ahonnan azonnal vissza kell fordulni. Az igazán sikeres emberek a földön járnak. Nem kifogásokat keresnek, nem problémákat látnak, hanem feladatokat, amiket meg kell oldani. Ők jól tudják ötvözni a tanultakat a józan paraszti ésszel, bátrak, felvállalják gondolataikat, cselekedeteiket, mert hisznek önmagukban. Elégedettek azzal, amit elértek, és ez inspirálja őket a továbblépésben.”

Pintér Művek. Egy birodalmat jelképez, egy csodát, ami 1978 óta felkelti az emberek érdeklődését. Beszélnek róla, sokszor kíváncsian, akár irigykedve, elismerően, kételkedve, magyarázóan, és folytathatnánk a sort. Egy biztos, e két szó fogalommá vált a köztudatban.

Az idén 45 éves jubileumát ünneplő keceli Pintér Műveket Pintér József (1944–2014), az 1. sorszámú vállalkozói igazolvány tulajdonosa alapította 1978-ban. A nagy formátumú vállalkozó halála után fia, Pintér Csaba vette át a vállalatcsoport irányítását, aki az innovatív gondolkodás mellett tette le a voksot.

Pintér Csaba karizmatikus egyéniség, igazi stratéga, gondolatait az alkotás vezérli. Találmányaiban az egyes elemek mértani pontossággal, mint fogaskerekek kapaszkodnak egymásba. Szerény, nem dobálózik nagy szavakkal, inkább keresi, kutatja, mivel lehetne jobbá tenni szűkebb és tágabb környezetét. Mi inspirálja őt a legjobban? Egyetlen szóval válaszol: a család.

  Honnan indult, és hova jutott a Pintér Művek? Visszaemlékezéskor ne azt a kérdést tegyük fel, mi lett volna, ha … A múltba való visszatekintés legyen örömteli. 

Az úton számtalan pozitív és negatív hatás érte a tulajdonosokat. Hogy melyik hogyan alakította a Pintér Művek fejlődését, nehéz lenne megítélni. Egy biztos, nem a véletleneken múlt a vállalat sikere, hanem nagyon is tudatosan formálták ők maguk birodalommá. Nap mint nap komoly célokat, elképzeléseket fogalmaztak meg, és igyekeztek azokat a legjobb tudásuk szerint megvalósítani. A kitartás, a küzdés, a feladatokkal szembeni alázat megerősítette, az újabb és újabb kihívások iránti vágy pedig előre hajtotta őket.

„Csak légy, aki vagy, és beszélj a szíved mélyéről – ennél többet senki sem tehet.”
Hubert H. Humphrey

  Pintér Csaba 1986-ban váltotta ki iparengedélyét. Pályafutása kezdetben szinte csak a műhelyekre korlátozódott, mégis nagyon sok érdekes dolog történt az életében.

Bátran mondhatom, a karrieremet családi „összefogás” indította el. Nyári szünetekben mindig a Pintér Művek műhelyeiben dolgoztam, így érthető, hogy egyenes út vezetett ahhoz, hogy 18. életévemet betöltve vállalkozó legyek. A ’80-as évek végén a Szovjetunió területére küldött ki édesapám, ahol 14 hűtőgépgyár építésében vettünk részt. Megtiszteltetésnek vettem, hogy kijuthattam Szibériába, a tyumenyi régióba is, ahová különböző olajipari berendezéseket szállítottunk. A ’90-es évek elején már megindult a környezetvédelmi berendezésünk fejlesztése, gyártása. Akkor már egy német cég megbízásából brikettáló berendezéseket készítettünk, 1990-ben pedig megépítettük az első, 1 MW teljesítményű biogáz-üzemünket.

  Abban az időszakban nem volt túl erős ágazat az energiaipar, illetve a környezetvédelem sem, így nem mutatkozott komolyabb igény a fejlesztések iránt.

Valóban. Emiatt továbbra is megmaradtunk a megszokott profilunknál, az egyedi gépek, berendezések gyártásánál. Több száz projektet valósítottunk meg édesapámmal közösen, és voltak olyan területek is, amiket én önállóan vittem.

  Professzorok és szakemberek adtak egyre sűrűbben megbízást különféle egyedi alkatrészek gyártására.

Egy fiatalember számára óriási élmény, ha valami újat, valami megfoghatót tud alkotni. 1991-ben már a Központi Fizikai Kutatóintézetben működött egy fejlesztésekkel és kutatásokkal foglalkozó cégünk. Mivel az életem addigi röpke kis időszakában egy nagyon jó, varratokat vizsgáló periszkópot építettem, így ráéreztem néhány gyártási probléma megoldására. Ekkor tapasztaltam meg igazán, hogy eredeti ötletekkel tovább lehet haladni a fejlődés útján.

A Paksi Atomerőművel az általam fejlesztett periszkóp apropóján jött létre az első találkozás 1994-ben, a következő évben pedig már megbízást kaptunk a kiégett kazetták átmeneti tárolójának teljes technológiai kivitelezésére. Az elmúlt évtizedek bebizonyították – mivel a beépített berendezéseknél a mai napig nem adódott semmilyen műszaki probléma –, hogy a megrendelő jól döntött, amikor a Pintér Műveket választotta. Büszkén mondhatom, hogy az együttműködésünk a mai napig stabil és eredményes.

  A legfontosabb, hogy a jövőt a múlt értékeire, a jelen eredményeire alapozzuk.

Édesapám megteremtette az egyedi gépgyártás művészetét, ami csodálatos dolog. Az előttünk álló, folyamatos kihívások azonban továbbra is elengedhetetlenné teszik, hogy kellő figyelmet szenteljünk saját termékeink továbbfejlesztésére, megismertetésére. Fő célkitűzésünk, hogy a több évtizedes munkánkat magukba örökítő berendezéseinkkel részt vállaljunk egy élhetőbb környezet létrehozásában.

  Letenni a voksot a fenntartható fejlődés mellett.

Ez régi álmom, amit sohasem hagyok szunnyadni. A gyártás mellett kiemelten kezelem az energia-megtakarítás, a környezetvédelem kérdését. A kutató-fejlesztő munkámban nagy hangsúlyt helyezek a természet nyújtotta törvényszerűségek felismerésére és azok többirányú alkalmazására. Bízom egy olyan világban, ahol nem globális szinten gondolkodunk, hanem kisebb közösségekben, ahol saját magunkról tudunk gondoskodni.

Benjamin Disraeli angol író szerint: „A siker titka a szándék állhatatossága.”

Pintér Művek ma

A kis magánvállalkozás az elmúlt négy és fél évtized során országosan és nemzetközileg is elismert vállalattá fejlődött. A jelenleg mintegy 130 főt foglalkoztató cég székhelye Kecelen található, de emellett Pakson is rendelkezik telephellyel.

Mi a Pintér Művek fő tevékenységi köre?

A fémipar, azon belül is a fémmegmunkálás és egyedi fémipari termékek gyártása. A vállalat nagy hangsúlyt helyez arra, hogy alapvetően olyan munkákat vállaljon el, amelyek nem illeszkednek más cégek gyártási profiljába. Ennek megfelelőn alakította ki egyedi gépparkját: rendelkezik például víz- és lézervágóval, nagy méretű, CNC-vezérlésű horizontális és karusszel gépekkel, valamint hosszesztergával, élhajlítóval, saját szabadalmú hegesztőberendezéssel, illetve egy korszerű betonkeverő állomással. A Pintér Művek mindig is a kihívásokat kereste. Az alapítás óta változatlan a mottója: „Ön adjon feladatot, mi megoldjuk, megtervezzük és kivitelezzük!

Milyen különlegességekkel büszkélkedhet a Pintér Művek?

Az egyedi gépgyártásával, ami kis darabszámú, súlyban, méretben vagy a megmunkálási folyamat miatt különleges munkadarabokat jelent. Ezek közé tartoznak az acélszerkezetek, nyomástartó berendezések, ipari csővezetékek, speciális nukleáris hulladéktárolók, daruk, darupályák tervezése, gyártása, szerelése, üzembe helyezése és karbantartása. A Pintér Művek, ahogy korábban említettük,1995 óta vesz részt a kiégett fűtőelemek átmeneti tárolójának bővítési projektjeiben, amelyet a Radioaktív Hulladékokat Kezelő Kft. koordinál és felügyel. Emellett a paksi kirendeltség a Paksi Atomerőmű különféle karbantartási munkálataiban vállal feladatokat.

Milyen fejlesztések valósultak meg a közelmúltban?

A kiégett fűtőelemek tárolásának technológiája folyamatosan fejlődik, ami megköveteli a géppark fejlesztését. Ennek jegyében fogtak bele egy nagy beruházásba, amelynek keretében üzembe helyeztek egy új, Fermat FP2580 típusú CNC portálmarót, impozáns megmunkálási paraméterekkel: X: 3400 mm, Y: 8000 mm, Z: 1550 mm. A berendezés segítségével 50 tonnás munkadarabok megmunkálását is el tudják végezni.

Emellett modernizálták a vágóüzemüket is, ahol a víz- és lézervágó berendezések plazma- és lézervágó gépekkel egészültek ki. Ezzel a legmodernebb technológiákat alkalmazó gépparkkal bérmunkákat is tudnak vállalni, illetve jelentősen bővíthetik tevékenységi körüket. A vágóüzemükben saját, általuk szabadalmaztatott eljárással működő hegesztőberendezést helyeztek el, amely olyan minőséget képes produkálni, amit a nukleáris ipar is elfogad. A fejlesztéseikkel immár a gyártási folyamatok szinte minden szakaszát helyben tudják elvégezni: tervezés, beszerzés, raktározás, vágás, hegesztés, hajlítás, hengerítés, összeszerelés, felületkezelés, szemcseszórás, festés és minőségellenőrzés.

PINTÉR MŰVEK A SZÁMOK TÜKRÉBEN
130 munkatárs – 15 alvállalkozó – 30 beszállító Közel 13 ezer m2 termelő terület, 10 hektár összterület. 8 m x 3 m-es a legnagyobb fémmegmunkáló berendezés 70-80 tonna a legnagyobb legyártott alkatrész (erőművi berendezésekhez)
  Mi a Pintér Művek jövőképe? – Pintér Csaba így válaszolt végezetül:

A folyamatos és átgondolt fejlesztések meghozzák a várt eredményt, és a Pintér Művek még további 45 évig képes lesz eleget tenni a vevői elvárásoknak. Ugyanakkor azt a hagyományt is folytatni szeretnénk, hogy – a jelenhez hasonlóan, amikor a lányom és a fiam személyében már a következő nemzedék is kiveszi részét a vállalat irányításából – a későbbiekben a család újabb generációi is csatlakozzanak hozzájuk.

Fotók: Béta PRess

Még több cikk (kattints a képre!)