Oldal kiválasztása

A jóga egy tükör, amellyel belülről pillanthatjuk meg magunkat…

Interjú Lajos Mártival, a FLOW Yoga & Selfness jógastúdió alapítójával

B. K. S. Iyengar indiai jógatanár és író, akit a világ egyik legelső jógagurujaként tartanak számon, így vélekedik: „A test ritmusa, a tudat dallama és a lélek harmóniája alkotják az élet szimfóniáját. A jóga egy aranykulcs, ami kinyitja a békéhez, a nyugalomhoz és az örömhöz vezető ajtót.”

Lajos Márti jógaoktató, a FLOW Yoga & Selfness stúdió alapítója szerint a jógában az egyik legcsodásabb dolog az, hogy sosem vagyunk benne készen, sosem tudhatjuk mit ad nekünk az aznapi gyakorlásunk. Újabb és újabb szinteket, mélységeket fedezünk fel és tapasztalunk meg önmagunkban a tudatosságunk folyamatos tágulása által.

Márti Kiskunfélegyházán született. A gimnázium elvégzése után Szegeden járt főiskolára, rajz-művészettörténet tanárként végzett. Vonzalmat érzett a festőművészi pálya iránt, a tanári szak igazából kényszerpálya volt számára. Felnőtt évei alatt egyre távolabb került tőle a művészi pálya. Gyermeke születése után újabb fordulóponthoz érkezett az élete, ekkor kezdett el foglalkozni a mozgással és a jógával. Sportoktatói végzettsége mellett Gerincjóga, Hatha jóga, Asthanga jóga oktató, Ajurvédikus jógaterapeuta és Meditáció oktató. Igaz, más területen, de Márti visszakanyarodott a tanítás világához.

Mi volt az a domináns élethelyzet, ami megvilágosította benned, hogy elkezdj komolyabban foglalkozni a jógával?

Életem első jógaórájára azért érkeztem, mert a vállamban összegyűlt feszültség elviselhetetlen fájdalmat okozott. A vállam néhány óra után rendbe jött, viszont a jóga olyan folyamatokat indított el bennem, amik teljesen felforgatták az addigi életem. Mintha megnyitott volna egy szelepet, amit utána már nem tudtam visszazárni. Kezdtem szűkösnek érezni életem addig kényelmesnek tűnő kereteit. Elindultam egy olyan úton, amely ugyan sok kihívással és nehézséggel szembesít a mai napig, mégsem jut eszembe soha, hogy bármit is visszacsináljak.

A jóga a tudatosság művészete a test, az elme és a lélek vásznán.
Amit Ray indiai spirituális író és tanító

Mit jelent számodra a jóga?

A jóga immár kilenc éve a mindennapjaim része. Ez idő alatt sokat változott az, hogy milyen tanításokat találtam meg benne. Az elején örömmel töltött el, ahogy éreztem a fizikai fejlődésemet, ahogy megszűntek a görcsösségem okozta testi fájdalmaim. A jóga segített elfogadni és tisztelni a testemet, felfedezni annak határait, erősségeit, gyengeségeit, meghallani finomabb jelzéseit. A gyakorláson túl az ászanák* már csak keretet adtak a belső munkához. Ráébredtem, hogyan lehet a lélegzetemhez kapcsolódva megélni egy mélyebb kapcsolódást önmagammal, megérkezni a jelen pillanatba, megtapasztalni jelenlegi állapotomat és annak befogadásán keresztül meghaladni azt. Felismertem, nincs állandóság, de fejlődés sincs igazán, mégis mindig arra kell mennem, amerre nehéz érzésekkel találkozom, hiszen ezek jelzik, mivel van még dolgom.

Miért fontos az életedben a flow?

A flowban akkor tudsz elmerülni, ha teljes szíveddel és őszintén éled meg azt, amit csinálsz. Ekkor magától értetődően érkezik meg minden tapasztalás az életedbe. Olyan pillanatokat élek meg, amikor tudom, akkor is a helyemen vagyok, ha nem éppen pozitív dolgok történnek velem. Így visszagondolva úgy érzem a FLOW (a jógastúdió) azért született meg, mert szerettem volna megélni ezt a könnyedséget, el akartam engedni a merevségemet, a félelmeimet és mindazt, ami korlátoz.

Mi motivál nap mint nap?

Hálás vagyok, hogy azzal foglalkozhatok, amit szeretek csinálni. Vannak napi nehézségek, küzdelmek, de erőt ad, hogy olyan emberek jönnek el hozzám, akik nyitottak a változásra és képesek azért áldozatot is hozni.

Mi ad erőt a folyamatos megújuláshoz?

Ezt nehéz megfogalmaznom. Úgy érzem, egyre inkább a belső erőforrásaimhoz való kapcsolódásból táplálkozom.

Hogy érzed, a saját utadat járod vagy útkeresés közben vagy?

Most úgy érzem, rátaláltam a saját utamra. Az idő majd igazolja, jól gondolom-e, és azt is, mennyire vagyok hiteles.

Legyél más, mint a többi! – mondja a marketing. Te mennyire azonosulsz ezzel a kijelentéssel?

Nem értek a marketinghez, de ezt a mondatot átfogalmaznám arra, merd megmutatni azt, aki valójában vagy. Szerintem ehhez hatalmas bátorság és természetesen kellő önismeret kell, amire egy folyamatként tekintek. Ha őszintén meg merem mutatni, mi van bennem, és hogyan látok dolgokat, akkor egészen biztosan más leszek, mint a többi, hiszen mindannyian egyediek, különlegesek és megismételhetetlenek vagyunk.

Julian Brass kanadai motivációs tréner szerint a jóga az élet metaforája. A pózok az igazság egy-egy pillanata. Ahhoz, hogy kitarthass egy-egy pózt, el kell engedned, amit rejtegetsz… Hogyan vélekedsz erről a gondolatról?

Kellő figyelemmel és tudatossággal az ászanákba megérkezve felmerülhetnek olyan érzések, melyek valamilyen módon megérintenek, kibillentenek minket. Ezek nem véletlen jelennek meg, jelzik, ezzel a területtel dolgunk van. Lehetnek olyan felismeréseink gyakorlás közben, melyek régi, megmerevedett élethelyzeteket oldanak fel és változtatnak meg. Viszont hatalmas csapda azt gondolni, hogy minden probléma megoldható ászanázás közben, és az elengedéshez elég egyszerűen kilélegezni a rossz gondolatokat. Ha a felismerésünket nem követik konkrét tettek, lépések, melyek a változást segítik elő, akkor az igazság sem fog megjelenni a jógaszőnyegen túl, sőt ilyenkor a jóga gyakorlása nem más, mint menekülés életünk zűrzavara elől. Saját élményről beszélek, nagyon könnyű az elengedést összekeverni az elfojtással, mert az ember általában az egyszerűbb utat választja, mely nem jár fájdalommal vagy veszteséggel.

A jóga gyakorlása utat mutathat a fejlődéshez, kialakít egy egészséges kapcsolódást a testünkkel, segít abban, hogy kapcsolódjunk az érzéseinkhez. Valódi változások viszont csak akkor történhetnek, ha ezt a kapcsolódást a hétköznapi életre is kitágítjuk. Hallgatunk testünk finom jelzéseire, a megérzéseinkre, meghúzzuk a határainkat, ki merünk állni magunkért, és a folyamatos versengés vagy rejtőzködés helyett képesek vagyunk esendőségünket is vállalni.

Miben szeretnél fejlődni?

Az előbb elmondott úton szeretnék tovább haladni. A jóga színes eszköztárából és több más helyről merítkezve azon dolgozni, minél inkább önazonos életet élhessek, és ne a külső elvárásoknak, szerepeknek feleljek meg. Felismerjem, ha valamit nem őszintén, szívből teszek és legyen bátorságom változtatni azon. Hiszek abban, hogy akkor tudom legjobban segíteni mások fejlődését, ha én is merek hibázni és utána korrigálni. Nagyon nehéz elengednem a tökéletességre törekvésemet, engem leginkább ez korlátoz és húz vissza. Sokáig azt gondoltam, maximalistának lenni pozitív tulajdonság, de ma már érzem ennek a negatív hatásait magamon és a környezetemen is. Nem lehet őszinte az önelfogadásról való tanításom, ha magamnak nem engedem meg a tévedést vagy a hibázást. Szóval e téren még sok megoldandó feladatom van.

Milyen újdonságok megvalósítását tervezed?

Szeretném gazdagabbá tenni a FLOW Yoga & Selfness stúdió programkínálatát. Olyan előadásokat és tanfolyamokat tervezek behozni a stúdióba, melyek hasonló szellemiséget közvetítenek, mint amelyekről eddig beszéltem. Kecskeméten nálunk indult először Mindfulness tanfolyam Dr. Domján Mihály pszichológus vezetésével, mely iránt hatalmas az érdeklődés, így hamarosan újabb kurzus indul. Az embereknek e nehéz időkben mindennél nagyobb szükségük van a mentális egészségükkel foglalkozni. Az utóbbi két év megterhelő volt számomra is, de végig hittem abban, hogy a nehéz időszak pozitív változásokat indít el mindazok életében, akik hajlandóak energiát fektetni önmagukba.

Kinek a tanácsait fogadod el?

Folyamatos megfelelési kényszerben élünk, ha hagyjuk, hogy a külső visszajelzések irányítsák az életünket, azonban mégis nagyon fontos, hogy rendszeresen kapjunk építő kritikát és tudjunk támogatást vagy segítséget kérni. Nehéz ma őszinte visszajelzést várni a környezetünktől, hiszen a legtöbb ember érdekek mentén kapcsolódik. Engem az visz előre, ha szembe tudok nézni az elakadásaimmal, a működésem másokra gyakorolt hatásával. Szerencsés vagyok, mert ezt egy egyedülálló és nagyon erős fejlesztő közegben, a Sárvári György által vezetett Transzformatív Út csoportfolyamatban tehetem meg.

Ki a példaképed?

Azon dolgozom, minél jobban megismerjem, elfogadjam, fel tudjam vállalni saját magamat, ezért nincs egy olyan személy sem, akinek követném az útját, vagy akihez hasonlóvá szeretnék válni. Minden olyan ember inspirál, aki képes az önreflexióra, hajlandó belátni a tévedéseit, aki egy mély belső hitből táplálkozva a legnehezebb helyzetből is képes tanulni és azáltal fejlődni.

Franciska kislányod tizenegy éves. Mennyire nyitott az általad képviselt gondolkodásmódra?

Franciska nemcsak nyitott, hanem nagyon bölcs kislány. Neki is megvan a szüleitől kapott saját kis puttonya, ami nem könnyű. Mégis bízom abban, hogy magamon dolgozva neki is segítek abban, hogy megtalálja az utat egy szabadabb és teljesebb élethez.

Fotók: Petróczi Réka

*Az ászanák (ülések, testtartások) letisztult formájukban olyan testhelyzetet jelentenek, amelyek a tökéletes testi-tudati egyensúly megteremtésével készítenek elő a mély meditációra. (Wikipédia)

2021 ŐSZ