Oldal kiválasztása

Az összetett és bonyolult feladatokat szeretem…

Interjú Oszlánszki Péterrel, a COLL-BAU Kft. tulajdonos-ügyvezetőjével

A COLL-BAU Kft. idei éve a húszéves jubileum jegyében telik. A cég komplett épületgépészeti szolgáltatást végez az ország szinte minden táján. Nem riadnak vissza az olyan megbízásoktól sem, amelyek különleges megoldásokat, alapanyagokat igényelnek. Oszlánszki Péter előnyben részesíti a korrektséget a megbízók és a munkatársak irányába egyaránt. Milyen célt fogalmazott meg az ügyvezető az elkövetkezendő évekre? „Szeretnék a csapatomnak folyamatosan munkát adni. Ez lelkiismereti kérdés is számomra, mivel a cég alapításakor felelősséget vállaltam munkatársaimért és családjaikért is. Nap mint nap arra törekszem, legyen kellő mennyiségű megbízásunk, hogy ne kelljen leépítenem a céget.

  Miért COLL-BAU?

Nagyon egyszerű. A csövek méretét collban mérjük, a bau pedig az építésre utal. Mondhatnám úgy is, csövekkel építünk.

  Hány fős a csapat és milyen az összetétele?

Tíz fővel indultunk, jelenleg rajtam kívül tizenheten dolgoznak a cégben. Van egy könyvelőnk, egy gépésztechnikus művezetőnk, a többi munkatársunk szakmunkás.

  Hogyan értékelik a munkatársak, hogy immár húszéves jubileumát ünnepli a COLL-BAU?

Munkatársaink nagy része több év óta erősíti csapatunkat, ami számomra azt jelzi, elégedettek a munkakörülményeikkel és a juttatásaikkal. Fontos megemlítenem még, hogy a mozgalmas mindennapjaink jó hangulatban, de kellő fegyelem mellett telnek. Ez főleg akkor jelent nagy segítséget, ha feszített a tempó.

  Az építőipar területén éles a verseny. Mint tulajdonos és a cég ügyvezetője, milyen stratégiát folytat, hogy minél több pályázaton nyerjenek?

Nem szabad egy lábon állni, ezt az elvet követem. Hosszú évek óta több építőipari céggel működünk együtt. Nagyon fontos számomra, hogy mindig időben, korrekt módon adjam be az ajánlatot, és ha elnyerjük a megbízást, azt pontosan határidőre, a megfelelő minőségben adjuk át. Előfordult olyan is, hogy összefutottak a munkák, és visszautasítottam az árajánlatkérést, mert nem volt elegendő kapacitásunk. Úgy gondolom, nem szabad túlvállalni a feladatokat, mert visszaüthet, és azzal kockáztatnánk a jó hírnevünket.

  Két évtized alatt hogyan változott a megbízások jellege?

Kezdetben inkább családi házakkal foglalkoztunk. A 2000-es évektől 2010-ig élénk társasházépítés jellemezte a kecskeméti építőipart. Ebben a folyamatban mi is óriási részt vállaltunk. Ezt követően inkább az ipari jellegű munkák irányába fordultunk, és jelenleg is elsősorban ebből a szegmensből kapunk megbízásokat. Családi házak gépészeti kivitelezésével már nagyon ritkán foglalkozunk, mivel szétaprózná az energiánkat, másrészt ugyanolyan mértékű ügyintézést venne igénybe, mint egy nagyobb projekt.

  A COLL-BAU elsősorban komplett szolgáltatásokat nyújt. Miért fontos ez?

A megrendelők az esetek többségében teljes körű épületgépészeti szolgáltatást kérnek, mivel nem szeretnek több alvállalkozót foglalkoztatni. Így a nagy munkákra nem is tudnánk pályázni, ha nem értenénk a gépészet minden szakágához. Ebből adódóan nem fordul elő, hogy például csak a vízcsatorna kiépítését vállalom el, a gáz- és fűtésszerelést pedig nem. Mindenkinek az a jó, ha egy kézben összpontosulnak az azonos jellegű feladatok.

  Az idei évben milyen munkákat nyertek el?
  • Komoly gépészeti feladatokat végzünk Lakitelken, részt veszünk a nyolcvan szobás, ötcsillagos Hungaricum Hotel kivitelezésében.
  • Hetényegyházán az UNIVER gyártócsarnokának és háromszintes irodaházának építése folyik, ahol teljes körű gépészeti kivitelezésre kaptunk megbízást.
  • Maglódon egy 16 tantermes általános iskola komplett gépészetének megvalósítását végezzük.
  • Szentkirályon az ásványvízüzem újabb csarnokot épít. Itt a vízcsatorna kiépítésén dolgozunk. A munkálatok során különleges megoldásokat is kell alkalmaznunk.
  • Budapesten, a Lurdy Házban egy igen nagy alapterületű Aldi Áruház kialakítása folyik. Itt is kompletten vállaltuk a gépészeti kivitelezést.
  Ön szerint ma mi a legfontosabb érték egy megbízó számára?

Úgy gondolom, a mi cégünk esetén azért fordulnak hozzánk partnereink, mert tudják, a legjobb tudásunk szerint, megbízhatóan dolgozunk.

  Egy pályaválasztás előtt álló diák azon gondolkodik, hogy az épületgépészeti tervezést válassza-e hivatásul. Buzdítaná erre vagy lebeszélné róla?

Sok évig főállásban foglalkoztam épületgépészeti tervezéssel. Ha lelkes és tehetséges, mindenképpen meggyőzném arról, hogy ezt a területet válassza. Jelenleg eléggé rosszul áll az utánpótláshelyzet, a jó szakemberre pedig mindig szükség van.

  Hogyan telik egy átlagos napja?

Fél hatkor kelek, utána egy félórás sport. 7 órakor megyek be az irodámba, hogy elindítsam a fiúkat. A nap végén ellenőrzöm, hogy állnak az aznapra betervezett feladatok. A munkaidő után még ajánlatokat készítek, megírom az építési naplókat, megválaszolom a leveleket. Általában este 7-8 óra körül érek haza.

 Mi lenne álmai munkája?

Én minden olyan munkát szépnek tartok, ami megfelelő bonyolultsággal, összetettséggel rendelkezik. Az említett lakiteleki szálloda is álmaim munkája közé tartozik, büszke is leszek rá, ha elkészül. De addig sok fejtörést okoz, hogy minden műszaki megoldás szépen összeálljon. Sokrétű feladatot kaptunk, amihez rengeteg speciális anyagot használunk fel.

 Mit tervezne meg szívesen épületgépészeti témában?

Annyi időm és energiám megy el az ajánlatkészítésekkel, a helyszíni egyeztetésekkel, kooperációkkal, hogy nem vágyom rá. Ha van olyan feladat, amit tervezéssel együtt nyerünk el, akkor átbeszélem a kollégámmal, de már nem ülök oda a tervezőasztalhoz. Fizikai lehetetlenség, hogy még belezsúfoljam az időmbe.

  Ha beállna a csapatba dolgozni, milyen munkát végezne szívesen?

Segédmunkát. Volt már rá példa, hogy menetet vágtam, szerelvényeztem, de gyorsan el tudok fáradni benne. Más jellegű, mint amit most csinálok. Ha például pincérnek állnék, akkor is nagyon gyorsan elfáradnék, mert nem vagyok hozzászokva ahhoz a munkához.

  Mi a helyzet a szabadidővel?

Így hatvan év felett folyamatosan gondolkodom azon, vissza kellene vennem a tempóból. Szeretném a feladataim egy részét átadni, hogy a munkán kívül más dolgokkal is tudjak foglalkozni. Ez ma még csak terv, majd meglátjuk, mit sikerül megvalósítanom ennek érdekében.

 Sokat beszéltünk arról, hogy a fia a cégnél dolgozik és szeretné neki átadni a stafétabotot. Hogy áll ez a helyzet?

Lassan, de jó irányba haladunk. Ahhoz, hogy pontosan értse, mit csinálok, folyamatosan ott kellene lennie mellettem. Jelenleg ő is sok feladatot lát el a cégben, többek között anyagbeszállítással és művezetéssel foglalkozik.

  Felvetődött Önben, hogy ma is ugyanilyen céget alapítana?

Sok mindennel foglalkoztam már, de a mostani eszemmel és gyakorlatommal is ugyanazt tenném, mint húsz éve. Bár az igazi az lett volna, ha harminc évvel ezelőtt alapítom meg a céget.

 Mivel foglalkozott a COLL-BAU megalapítása előtt?

Több mint tíz évig voltam magántervező, korábban foglalkoztam dohány- és ital nagykereskedéssel illetve üzemeltettem egy ABC-t is.

A kereskedelmi tevékenység mit tanított meg Önnek?

Százötven vendéglátóipari egységbe szállítottunk italt. Három autóval terítettük az árut Kecskemét, Budapest, Solt vonalon. A megrendeléseket korrektül és másnapra teljesítettük. Ezek az erények azt gondolom, örökre belém vésődtek – mondta végezetül az ügyvezető.

Fotók: Béta PRess Stúdió

2021 ŐSZ